Zakłada się, że przesypiamy blisko ⅓ naszego życia. Oznacza to, że to właśnie sen jest czynnością, którą wykonujemy najdłużej ze wszystkich. Co interesujące, na jakość snu mają wpływ aktywności, które wykonujemy w ciągu dnia, dlatego warto pamiętać, że na dobry sen pracujemy już od momentu przebudzenia. Do każdego nawyku, również do nawyku prawidłowej higieny snu potrzeba czasu oraz konsekwencji, dlatego nie zniechęcaj się niepowodzeniami w ciągu pierwszych miesięcy przyzwyczajania organizmu do zdrowego snu. Niezależnie od etapu budowania nowego nawyku, idź spać, wtedy gdy odczuwasz zmęczenie. Nie zmuszaj się do snu. Zmuszanie się do snu przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Stosuj zasady higieny snu również podczas weekendów, ponieważ. Szczególnie skutecznym jest wyznaczanie stałej godziny budzenia się, ponieważ to ona stanowi punkt odniesienia dla wszystkich pozostałych czynności danego dnia. 

Ciało odpowie na Twój nowy rytm dobowy, tylko daj mu trochę czasu. W wyrobieniu sobie nawyku zasypiania o podobnej godzinie pomaga dbanie o aktywność fizyczną oraz regularne jedzenie (najlepiej o tych samych porach). Pamiętaj, że Twoje ciało nie posiada swojego wyłącznika, dzięki któremu możesz od razu zasnąć. Twoje ciało można przyrównać do pędzącego samochodu, który potrzebuje kilkunastu sekund do pełnego wyhamowania. 

W przypadku ciała ze względu na swoje skomplikowanie jest to kilka godzin. Chcąc przestrzegać zasad higieny snu, na 6 godzin przed planowanym snem nie należy spożywać napojów z kofeiną oraz obfitych posiłków, których trawienie wpłynie na jakość snu. Na godziny przed planowanym snem należy stopniowo zmniejszać swoją ekspozycję na światło dzienne oraz światło sztuczne. Należy zadbać o stopniową redukcję ilości docierających bodźców zarówno wzrokowych jak i słuchowych. Obniżenie temperatury w sypialni pomoże w szybszym zaśnięciu, podobnie jak wyłączenie urządzeń elektrycznych oraz usunięcie z pola widzenia wszelkich czasomierzy, które wprowadzać niepotrzebny niepokój. Łóżko powinno się łączone być ze spaniem oraz sexem – wszystkie inne czynności powinno wykonywać się poza łóżkiem. Przed snem nie pij nadmiernej ilości napojów i/lub wody – konieczność oddania moczu w nocy, może utrudnić ponowne zaśnięcie. Jeśli doświadczasz lęku lub gonitwy myśli, zapisz swoje największe zmartwienia na papierze. Samo nazwanie (i sklasyfikowanie) emocji pozwoli Ci uwolnić się od znacznej części ich ciężaru. To z kolei ułatwi Ci zrelaksowanie się przed zaśnięciem.

lek. Dominik Kobylarek

Sprawdź podobne materiały


Sprawdź kanał na YouTubie


Artykuły to nie wszystko! Czeka na Ciebie jeszcze YouTube dedykowany... a jakże by inaczej? Neurologii! Przejdź do niego już dziś i sprawdź jego treść. Pamiętaj, aby zasubskrybować kanał.

Dodaj artykuł
Radiologia Pol Youtube
Patrnerzy Radiologii Polskiej